מה זה בכלל OCD ?

מי שצפה בסרטון הקצר שפותח חלק זה, יכול היה להבחין בקלות כי משהו בהתנהגות של ג'ק ניקולסון לא בסדר. החזרתיות בנעילת הדלת וההדלקה וכיבוי של האור, זריקת כפפות האור לפח וכמובן טקס שטיפת הידייים.

סרטון זה מתאר בקצרה (וללא הסבל הרב שמתלווה להפרעה) הפרעה טורדנית – כפייתית או בשמה המוכר יותר OCD‏ (Obsessive – Compulsive Disorder).

הפרעה טורדנית – כפייתית היא הפרעת חרדה שמאופיינת בהופעתן של אובססיות ו/או התנהגות כפייתית שמביאות למצוקה רגשית ניכרת ופגיעה משמעותית בתפקוד. אובססיות (שלא מתוארות בסרטון) מוגדרות כרעיונות, מחשבות, דחפים או דימויים עקביים שנחווים כחודרניים, לא אפטיבים ושגורמים לרדה או מצוקה משמעותית. קומפולסיות (מה שכן ניתן היה לראות בסרטון הקצר) הן התנהגויות או פעולות מנטליות שנועדו להפחית חרדה או מצוקה.

המחשבות הטורדניות יכולות להיות חשש עצום מלכלכוך וחיידקים, חשש של הילד שיקרה משהו לקרובים אליו או לו עצמו, חשש פתלוגוי מטעיות, חשש שיקרה משהו רע בדרך לבית ספר ועוד. תחת התנהגויות ניתן יהיה לראות שטיפות ידיים, לבישת כפפות ביציאה מהבית, המנעויות מהשתתפות בפעילות בית ספר, קושי ניכר לצאת מהבית ואף סירוב ללכת לבית ספר.

בישראל שכיחות המחלה היא קרוב ל 3.6% מכלל המתבגרים כאשר בקרב ילדים היחס הוא 2:3 לכיוון הבנים (אך היחס מתאזן עם הכניסה לגיל ההתבגרות). בקרב מבוגרים בישראל שכיחות המחלה היא בין 2% ל 3%. בנוסף, בין אם מדובר בילדים או במבוגרים בקרב הסובלים מהבעיה ישנו אחוז גבוה מאוד (קרוב ל 84% בקרב ילדים) שסובלים מהפרעה נפשית נוספת בדרך כלל הפרעות חרדה ו/או דיכאון.

מהן הסיבות להופעות ההפרעה ?

המודל הביולוגי של ההפרעה מדבר על אנומליה (אבנורמליות) במטבוליזים של נוירוטרנסמיטר שנקרא סרוטונין. הסבר זה נתמך על ידי הצלחת הטיפול בץרופות שמשפיעות על הסרוטונין. בנוסף חוקרים מצאו כי יש סיכון גנטי להופעת המחלה, כך שהסיכוי שלאחד מקרובי המשפחה של הילד יהיה OCD גדול פי חמש מהסיכוי של אדם באוכלוסיה הכללית.

מודלים קוגנטיבים התנהגותיים מתארים מספר סיבות להופעה ושימור תסמיני ההפרעה. המודל ההתנהגותי (שמשותף לילדים ומבוגרים) מדבר על שני שלבים בהתפתחות ההפרעה. שלב הלמידה ושלב ההמנעות. בשלב הלמידה נוצר צימוד בין גירויים נטרליים (לכלולך) לגירוי מעורר חרדה וכתוצאה מכך הגירויים הנטרליים הופכים לגירוי מעורר חרדה ואז מתחילות האובססיות. בשלב השני מתפתחת הבנה שהמנעות מהגירוי המאיים מפחיתה חרדה. בשלב זה עשויות להתחיל המנעויות שעשויות ממש להשתלט על חייו של הילד או התנהגות טקסית שגם היא סוג של המנעות משום שהיא מאפשרת לילד שלא להתמודד עם תחושת החרדה שהגירוי (או המחשבה) מעוררים בו.