התמכרות למסכים

צפייה במסכים בקרב ילדים - מתי מדובר בבעיה ?

סיכום מתוך הרצאתו של ד"ר אילן טל שנערכה ביום עיון מטעם מכון מפרשים, "ספורט, מסכים ומין: היכן עובר הגבול בין התנהגות להתמכרות וכיצד מטפלים בזה".

עד לפני מספר שנים היה פשוט, באופן יחסי, לזהות התמכרות. אדם היה יכול להיות מכור לחומרים (סמים, אלכוהול תרופות וכדומה) או להתנהגות (הימורים בעיקר), ולכן הזיהוי והאבחון של בעיית התמכרות היה קל יחסית. כיום העניין הפך למורכב קצת יותר. בעוד שקל לראות את האפקט ההרסני של התמכרות להימורים אצל אדם מסויים מה בנוגע לאדם שמבלה מספר שעות רב באתרי קניות לפני שהוא מבצע קנייה. האם הוא יכול להיחשב כמכור? הרי את כולנו למדו לא "לצאת פריירים" ולמצוא את העסקה הטובה ביותר. ומה בנוגע לבחורה צעירה שקמה בחמש בבוקר להספיק להתאמן לפני העבודה? "נפש בריאה בגוף בריא", לא ? והאם ילד שמבלה את שעות הפנאי שלו מול מחשב נחשב למכור? האם צפייה בסרטונים או משחק און ליין עם אנשים מהארץ ומהעולם היא התנהגות פחות מוצלחת מלרוץ בחוץ עם חברים?

בגרסתו האחרונה, במדריך ה DSM ישנה הבחנה בין התמכרות לחומרים והתמכרות להתנהגות כך שתחת התמכרות לחומרים ניתן למצוא שימוש באלכוהול, סמים ותרופות ותחת התנהגות ניתן למצוא התנהגות אחת בלבד והיא הימורים.

ממצא זה מעלה שאלה מעניינת. האם טובי הפסיכיאטרים והפסיכולוגים בעולם סוברים כי בשנת 2015 אנשים לא מכורים למין, פעילות גופנית וצפייה במסכים? סביר מאוד שכן. אם כך מדוע רק מהמרים מובחנים כמכורים? התשובה לכך פשוטה יחסית ומתבססת בעיקר על שכיחות. בעוד שאין הרבה אנשים שמהמרים ישנה כמות עצומה של אנשים שמשתמשים במסכים מה שיוצר קשת רחבה של התנהגויות שחלקן נורמאליות וחלקן לא, ומכאן הקושי הרב להבחין בהן ולאבחן אותן.

אז מה עושים? ומתי ואיך ניתן לזהות התמכרות ?

ראשית צריך להבין. התמכרות היא מצב שבו המנהג משתלט עלינו. המנהג או ההתנהגות "מחליטים" בשבילי איך לנהל את החיים שלי. כאשר זה קורה נוצר פער בין מה שתכננתי לעשות לבין מה שעשיתי בפועל. אנחנו אומרים לעצמנו שמחר זה לא יקרה. מחר נתכנן את הזמן אחרת, אבל מחר זה שוב קורה. כי כאשר אני לא עושה את "זה" זה חסר לי. אותו דבר כאשר הילד נשבע לכם שהיום הוא הולך לישון מוקדם ואתם מוצאים אותו בארבע לפנות בוקר מול המחשב.

על מנת לאתר התמכרות צריך להבחין בין שלושה מונחים חשובים. שימוש, שימוש לרעה והתמכרות. כאשר הילד לוקח את הטלפון לבדוק ב"משוב" מה היו שיעורי הבית זה שימוש תקין וסביר וכך גם צפייה בסרטונים ביו טיוב ואפילו לשחק און ליין מספר שעות. זה שימוש. ושימוש זה בסדר. כאשר הילד מתחיל לוקח את הטלפון על מנת לשנות את מצב הרוח שלו, על מנת לווסת את רגשותיו ולא למטרת שימוש ראשוני, זה כבר שימוש לרעה. במצב בו המנהג משתלט עלי, במצב בו אם לא אבצע את הפעולה ארגיש לא טוב, כאשר הילד לא תכנן לשחק 4 שעות רצוף ו"המשחק" השתלט עליו - זו כבר התמכרות.

חשוב בשלב זה להבחין בין פעולות חזרתיות ב OCD לבין התנהגות הנובעות מהתמכרות. ההבדל העיקרי בין שני המצבים הוא שב OCD מטרת הקומפלסיה, ההתנהגות החזרתית היא להפחית חרדה ובהתמכרות מטרת ההתנהגות החזרתית היא להשיג הנאה.

לסיכום, ילדים עושים שימוש, שימוש לרעה לעיתים וחלקם ייתכן שמכורים. עם זאת, הסיבות שילדים נצמדים למסכים ולעולם הווירטואלי הן רבות ומורכבות יותר וצריך לבדוק כל מקרה לגופו ובמקרה הצורך להתאים התערבות טיפולית מתאימה.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור קשר.