הדרכת הורים

הדרכת הורים הוא מרכיב חשוב מאוד בטיפול בילדים באופן כללי, ו CBT בפרט. לעיתים, במקרים מסוימים אף ניתן לעזור לילד ולהקל על המצוקה שלו מבלי שהוא יהיה נוכח בחדר הטיפולים.

הדרכת הורים או באנגלית PT – Parent Training נמצא כטכניקה יעילה בבעיות שונות מהפרעת קשב וריכוז, דרך הפרעות חרדה ועד טיפול בפוסט טראומה ואוטיזים.

ישנן טכניקות רבות ומגוונות להדרכות הורים, החל מליווי ארוך וריגשי לאורך זמן וכלה בהתערבות חירום אגרסיבית וקצרה על מנת לשנות במהרה (עד כמה שניתן) את התנהגות הילד, עם זאת ישנם מספר מרכיבים שאני מאמין שחייבים להיות בהדרכת הורים מקצועית ובהם אעסוק בקצרה.

הרכיב הראשון הוא הפסיכואדוקציה או בעברית הסבר פסיכולוגי.

פעמים רבות אני פוגש בהורים מסורים שדואגים לילדם לאבחונים מצוינים ומטפלים נהדרים אך נראה שאיפשהו במהלך הדרך מישהו שכח לעצור רגע ולהסביר להורים מה עובר על הילד. לכולם ברור שלילד יש חרדה. אבל מה זה אומר ? למה זה קורה? האם זה עובר לבד? האם זה עובר בתורשה? ועוד שאלות רבות שנותרות ללא מענה. אחת ממטרות הדרכת ההורים היא להסביר להורים לאט ובזהירות מה עובר על הילד ולענות על כמה שיותר שאלות. מטרת הפסיכואדוקציה היא להסביר להורים על ההפרעה, לקבל הסברים על הטיפולים האפשריים ולמה עליהם לצפות נוכח הבעיה של הילד. בנוסף לקבל הסבר מפורט יותר על טכניקת הטיפול המוצעת להם, הנחות היסוד שלה, התיאוריה מאחוריה והנגזרות הפרקטיות של התיאוריה.

המרכיב השני בעיני חשוב עוד יותר. בחלק השני של ההדרכה ההורית אנו עושים מאמץ לשלב את ההורה כסוכן טיפול. חשוב לזכור כי לא משנה מהו סוג הטיפול, טיב המטפל או חומרת הבעיה, ברוב המקרים הטיפול מתרחש אחת לשבוע למשך חמישים דקות. כלומר אני כמטפל רואה את הילד אחת לשבוע בעוד שההורים נמצאים עם הילד עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. לכן הדרכת הורים טובה, בה מקנים להורים כלים טיפוליים פשוטים יחסית, והבנה טובה של טכניקת הטיפול תורמת רבות לטיפול בילד.

ישנם דוגמאות רבות לטכניקות שניתן ליישם בהדרכת הורים ומיומנויות שניתן לרכוש אשר משתנות בהתאם לסוג הבעיה והטיפול המיטבי בילד כדוגמת עיצוב התנהגות, יצירת שינויים קונטיביים ושינוי במצבו הפיזי של הילד אך כולן כולל כולן בנויות על תפיסת העבודה שההורה לוקח חלק פעיל בטיפול בילד ולא "מניח" אותו בנימוס בחדר הטיפולים ומצפה לראות שינוי ושיפור.

לסיכום, הדרכות הורים יכולות להיות ארוכות (כאשר מדובר בטיפול ארוך וריגשי בילד ובהדרכה מסוג זו ההורים מגיעים לחדר הטיפולים לשתף ולדון בקשיים שלהם אל מול מצבו של הילד),ומאידך, ישנן הדרכות המוגדרות כהתערבות חירום (כאשר אנו מבקשים לבצע שינוי קיצוני בהתנהגותו של הילד נוכח בעיית חרדה או בעיה אחרת המובילה להימנעויות קשות שפוגמות באיכות חייו). בכל מקרה, טיפול בילדים ומתבגרים, ייצור עבודת צוות בה הילד, ההורים והמטפל עובדים כאחד, משפרת באופן משמעותי את הסיכוי להצלחת הטיפול ואף לשמר את השינוי החיובי לאורך זמן.